Каталог
Оформити замовлення

Короткий тлумачний словник RC-тематики: терміни, пояснення, сленг

/upload/uf/eb6/obzor_stati.png

Коли між собою спілкуються два фахівці, всі хто «не в темі» чемно замовкають. Особливо важко початківцям, адже зрозуміти основи «пташиної мови» буває дуже складно без відповідних підказок.

Отже, даємо підказки. Терміни та сленгові слівця допоможуть вам краще зрозуміти бувалого співрозмовника та швидше влитися в сім'ю RC-йників.

Наш тлумачний словник – не академічне видання, тож терміни зібрані не за абеткою. Для пошуку потрібного слова просто використовуйте клавіші (Ctrl+F).

Ну як, їдьмо? І почнімо з найголовнішого.

RC (в оригіналі — «Radio Control») — радіокерування, радіокеровані моделі та все, що пов'язано з цим напрямком.

2WD, 4WD (2вд, 4вд) — англ. "2 Wheel Drive", "4 Wheel Drive". Задній привід на 2 або повний привід на 4 колеса. Передньопривідні моделі зустрічаються вкрай рідко. Серед переваг 2WD – простота обслуговування та доступніша ціна. Хоча, з іншого боку, повний привід (4WD) — це гарантія прохідності за будь-яких умов і передбачуваність у перегонах на трасі.

RTR (переклад «Ready To Race» — готовий до перегонів або «Ready To Run» — готовий до заїзду) — автомодель, готова до запуску просто з коробки, повністю зібрана та налаштована. Для першого запуску достатньо лише зарядити акумулятор.

RTF (англ. «Ready to Fly» — готовий до польоту) — те саме поняття, що стосується авіамоделей. Квадрокоптер або вертоліт на радіокеруванні в комплектації RTF — повністю зібраний, налаштований та готовий до польоту.

ARR (англ. "Almost Ready to Run" — майже готовий до заїзду або "Almost Ready to Race" — майже готовий до гонки) — автомодель, майже готова до першого заїзду. Як правило, сама машина зібрана, але потрібно докупити апаратуру керування.

ARF (англ. "Almost Ready To Fly" — майже готовий до польоту) — те саме, але відноситься до авіамоделей. У комплекті може бути відсутній акумулятор або зарядка. Для оптимальної доукомплектації потрібно уважно читати інструкцію та обов'язково радитися з досвідченими моделістами.

PNP (англ. "Plug and Play", тобто "включай і грай") — комплектація моделі не повна. Зазвичай потрібно докупити окремо акумулятор, зарядку та апаратуру радіокерування.

BND (англ. "Bind and Drive" — "забінди та їдь") — комплект для досвідчених RC-йників. Не містить акумулятора, зарядного пристрою та сумісного передавача для радіоапаратури.

BNF («Bind and Fly» — «забінди і лети») — те саме (див. BND), але відноситься до авіамоделей.

KIT (англ. "набір") — тут все зрозуміло. У коробці ви отримуєте конструктор, з якого доведеться тільки скласти майбутнього чемпіона. KIT-набори зустрічаються у всіх класах моделей на радіокеруванні, але особливо популярні серед професіоналів, які знають, що хочуть отримати від RC-техніки.


Докладніше про абревіатури, що позначають комплектацію RC-моделей, читайте в окремій статті.

ESC, регулятор обертів, регулятор швидкості (сленг "регуль") ("Electronic Speed Control") — електронний регулятор ходу. Маленький пристрій, який відповідає за плавне керування обертами двигуна. Електронний регулятор швидкості дозволяє без стрибків, плавно подавати на двигун електротягу, що значно продовжує життя.

Fail safe — функція приймача, яка спрацьовує при перериванні радіосигналу між ним і передавачем. Тобто, при втраті сигналу модель зупиняється (для наземних машин) або повертається на точку старту (для авіамоделей).

Drift (Дрифт) — спосіб пілотування автомоделлю, коли круті повороти проходять в керованому заносі. Що таке дрифтинг ми розповідали у попередніх статтях.

Акум, АКБ — акумулятор моделі. Може бути вбудованим або знімним.
LiPo, Li-Po, Li-Polymer (сленг — «ліполька» або «ліпошка») — літій-полімерний акумулятор, який на сьогоднішній день є найпоширенішим варіантом.

NiMh, Ni-MH, Nickel-Metal Hydride (сленг «німх») — акумулятор нікель-метал-гідридний.

NiCd, Ni-Cd - Nickel-Cadmium — ще один різновид АКБ — нікель-кадмієвий акумулятор.

Докладніше про основні типи акумуляторів та їх характеристики ми розповідали в окремій статті.

Аппа (сленг) — апаратура керування, яка включає повний комплект пристроїв для пілотування моделі (наземної чи авіа), але може також мати на увазі лише передавач.

БК — тип електродвигуна — «Безколекторний». Англійською — «BrushLess» (може зустрічатися скорочення «BL»).

ДВЗ — абревіатура від «Двигун Внутрішнього Згоряння». У RC-моделях застосовується два види ДВЗ: гартівні (калильні) та бензинові.

Гартівний (калильний) двигун — модельний двигун внутрішнього згоряння. Звичайний тип мотора для радіокерованих моделей, що працює на суміші метанолу, олії та нітрометану.

Пулстартер — механічний пристрій для запуску ДВЗ. Механізм — це шнурок з ручкою, прикріплений до задньої частини двигуна.

Диференціал, Диф (від лат. differentia — різниця, відмінність) — механізм у складі трансмісій, який передає крутний момент з однієї осі на дві так, що вихідні осі можуть обертатися з різними швидкостями. Оскільки зовнішнє колесо автомобіля при проході повороту проходить довшою дугою, ніж внутрішнє, поворот можливий тільки з пробуксовкою, що негативно позначається на зносі шин. Диференціал допомагає збалансувати момент, що крутить, і вирівняти автомобіль на крутих поворотах.

Сервопривід, «сервомашинка» (сленг - "серва") — від англ. "Servo". Пристрій з електродвигуном, який дозволяє досягти точного керування моделлю. Забезпечує поворот коліс та керування газом та гальмом на ДВЗ моделях, керує закрилками та кутом крену в авіамоделях.

Шасі (сленг — "шась", "шаська") — основа радіокерованої автомоделі з підвіскою. Без електроніки та силової установки.

Гопроха, гоупроха, проха (сленг) — простонародна назва популярної у любителів польотів від першої особи камери GoPro.

On-Road — автомодель для перегонів гладким покриттям (наприклад, на вулиці — асфальт, в квартирі — ковролін).

Off-Road — автомодель для перегонів грунтовими трасами зі штучними нерівностями і навіть трамплінами.

ROAR (абревіатура від англійського «Radio Operated Auto Racing») — Міжнародна Асоціація зі стандартизації та регулювання правил у гонках радіокерованих автомоделей.


Звісно ж, це не повний словник термінів, які RC-йники вживають у побуті. Але сподіваємося, що мінімальний запас допоможе вам вільно почуватися на форумах і в офлайн розмовах затятих моделістів.

Статті в тему:

GENS ACE: акумулятори на будь-який смак. Що пропонує лідер
Особливості та переваги RC-техніки модельного ряду TRAXXAS
Який акумулятор вибрати для своєї радіокерованої моделі
Що потрібно знати перед покупкою безпілотника: як вибрати дрон
Яку зарядку вибрати для АКБ радіокерованої моделі
Все про акумулятори для радіокерованих моделей: основні типи, характеристики, особливості

Получить бонус

Персональный бонус
за регистрацию

получить