Каталог
Оформити замовлення

Як правильно поводитися з літієво-полімерними акумуляторами: зарядка, експлуатація, зберігання Li-Po АКБ

/upload/uf/eb6/obzor_stati.png

Ще кілька років тому цей вид АКБ вважався дивиною, але прогрес невблаганно рухається вперед і на сучасній арені літій-полімерні (LiPo, Li-Po або Li-Pol – позначають їх по-різному) акумулятори взяли гору над традиційними нікель-кадмієвими та нікель- металгідридними (NiCd та NiMh).

Ми вже розповідали про основні типи акумуляторних батарей, що використовуються в RC-моделізмі і порушували також тему літій-полімерних акумуляторів взагалі. Але оскільки попит на джерело енергії тільки зростає, варто ще раз повторити специфіку поводження з Li-Po батареями. Тим більше, що вони поки-що вважаються найвибагливішими елементами.

Чому Li-Po? Переваги

Літій-полімерні акумулятори припали до душі, насамперед, RC-моделістам і, головним чином – аматорам авіамоделізму. Цей вид АКБ характеризується великою енергоємністю за малої ваги, швидко заряджається і не страждає на «ефект пам'яті». Як і інші типи батарей, літієві, на жаль, старіють і вже за 2 роки втрачають п'яту частину своєї початкової ємності.

Але, наприклад, якщо порівнювати NiCd і NiMh АКБ з літій-полімерними, останні перевищують своїх попередників за енергоємністю (при інших однакових параметрах) в 3-5 разів!

До того ж, у зв'язку з високим попитом на мобільні джерела енергії, технологія виробництва Li-Po батарей постійно вдосконалюється. І вже зараз RC-моделі на електротязі, в яких використовують літій-полімерні акуми успішно конкурують за потужністю з ДВЗ, а то й демонструють кращі технічні характеристики.


Особливості експлуатації Li-Po батарей: пам'ятка на щодень

Перше, що слід запам'ятати: всі літієві акумулятори вибухонебезпечні. Звичайне КЗ (коротке замикання), перевищення струму при зарядці або пошкодження корпусу (розгерметизація оболонки при ударі або при необережному поводженні з гострими або розжареними предметами, наприклад, при пайці) може стати причиною загоряння та вибуху.

Зарядка Li-Po АКБ

Як правильно заряджати акумулятор радіокерованої моделі, ми розповідали раніше. Що ж стосується саме LiPo, то тут правило єдине: використовувати слід лише спеціальні ЗП з балансиром. Дотримуйтесь інструкцій з експлуатації та заряджайте акумулятор відповідним струмом і напругою.

Друге правило ефективного заряджання літієвих батарей – дотримання температурного режиму. Не залишайте акумулятор, що заряджається, без нагляду, не накривайте його і допускайте перегріву (вже при температурі 70 градусів запускаються незворотні ланцюгові реакції, при яких вміст батареї плавиться і розтікається — спалахує все, що може горіти).

Після повного заряджання дайте акумулятору охолонути до кімнатної температури і лише після цього підключайте.

Експлуатація Li-Po АКБ

Підключайте Li-Po АКБ лише згідно з інструкцією до RC-моделі.

Не допускайте повної розрядки батареї, не чекайте, коли пропелер моделі перестане обертатися. Уникайте розрядки нижче напруги 3V/банку та не забувайте від'єднувати АКБ після польоту або заїзду.

Можна почути думку, що Li-Po батареї не можна підключати за мінусових температур. Це не зовсім так. Якщо в технічних характеристиках АКБ вказаний робочий діапазон температур від 0 до +50, літати або ганяти в мороз до -15 можна, але за умови, що батарея до підключення не буде мерзнути. Просто тримайте її в теплому місці (у внутрішній кишені куртки, наприклад).

Після підключення, виділення тепла не дасть акумулятору замерзнути, хоч і віддача його (ККД) буде значно нижчою (на рівні 70-80%), ніж за нормальної температури.

Зберігання Li-Po АКБ

Щоб акумулятор довше прослужив і не наробив дурниць раптовим займанням, зберігайте його в прохолодному місці (ідеальна температура від +5, але не вище +20 градусів). Найкраще, якщо це буде захисний контейнер.

Для тривалого зберігання переконайтеся, що заряд АКБ не нижче 70% (приблизно 3,8 на комірку (банку)). Перед черговим підключенням дозарядіть до 100% і тільки після цього вже можна починати літати, кататись, плавати — експлуатація безпечна і дозволена.

Ну і як же без цього 😉— не розбирайте і не давайте дітям, зберігайте в місцях, недоступних для домашніх тварин.


Загалом правила прості і цілком здійсненні. Слідкуйте за рівнем заряду та температурою АКБ, а також бережіть її від розгерметизації та замикання силових або балансувальних контактів — вона стане надійним джерелом енергії для вашого радіокерованого друга.

Повний асортимент АКБ різноманітних типів представлений в каталозі RC-Hobby — тисніть на кнопку, ознайомлюйтесь та замовляйте:

Акумулятори для радіокерованих моделей на сайті RC-Hobby — вибрати і купити

Статті в тему:

Все про акумулятори для радіокерованих моделей: основні типи, характеристики, особливості

Яку зарядку вибрати для АКБ радіокерованої моделі

Як правильно заряджати акумулятор радіокерованої моделі

Купити зарядку ISDT нового покоління — на RC-Hobby це зробити легко!

GENS ACE: акумулятор на будь-який випадок. Що пропонує лідер

Про бренд ANSMANN: європейська якість і надійність обладнання

Получить бонус

Персональный бонус
за регистрацию

получить